Nyhed08|11|2010

FLSmidth barberer CO2- og svovludslip

FLSmidth barberer CO2- og svovludslip

FLSmidth og DTU har i et højteknologfondsprojekt fundet metoder til at absorbere svovl i røggasser og til at bruge alternative CO2- neutrale brændsler på cementanlæg (ing.dk).

Der kan stadig forbedres på den 170 år gamle produktionsteknik for cement. FLSmidth og DTU's Institut for Kemiteknik har fundet nye måder at spare energi på cementanlæggene og begrænse udledning af farlige røggasser fra cementfabrikker.


Der er blandt andet gjort fremskridt med at begrænse udslippet af svovldioxid ved at få svovlet til at binde sig til cementen. Otte projekter til i alt 50 millioner kroner er i gang på udviklingsplatformen, som er støttet med 25 millioner kroner fra Højteknologifonden.

Forbruget af cement er i stadig vækst på verdensplan og forventes inden 2050 at være fordoblet. Især den kraftige udbygning af infrastruktur, boliger og industri i f.eks. Kina og Indien driver den øgede efterspørgsel.

Cementproduktion udleder store mængder CO2: samlet ca. 5 % af den menneskeskabte udledning. Der er derfor et stort potentiale i at udvikle nye typer af cement, der kan produceres med lavere CO2-udledning uden dermed at reducere kvalitet og holdbarhed.

 

Kontakt
Thomas Bjerre
Tel 3363 7285

 
Højteknologifonden, Holbergsgade 14 3, 1057 København K, tlf 3363 7280info(at)hoejteknologifonden.dk