Det perfekte juletræ

Det perfekte juletræ

Projektet har udviklet en robot, som er specielt designet til at kunne genkende, sortere og plante små kim til juletræer.

Projektets resultater

i juni 2008 blev Hi-tec elitetræer afsluttet som projekt. 

I projektet kombinerer parterne bioteknologisk planteproduktion med robot- og visualiseringsteknologi. Formålet er at producere mere ensartede juletræer og skabe store besparelser på den arbejdsintensive del af industriel planteproduktion.

Kombineret med nyudvikling af en metode til kloning af juletræer, er det i projektet lykkes projektdeltagerne at udvikle første generation af eliteplanter af høj, ensartet kvalitet. og der er allerede potentielle kunder, som har tilkendegivet en interesse i at få forkøbsret til teknologien.


Inden projektets afslutning skal prototypen testes under kommercielle produktionsfor- hold. og parterne skal udarbejde et koncept for samarbejde om markedsføring af robotteknologi over for potentielle kunder.

Det er vurderingen, at projektets foreløbige resultater er meget interessante i et investorperspektiv, og at det er muligt at lave en ambitiøs forretningsplan på baggrund af en samarbejdskonstruktion, hvor parternes kompetencer indgår.

Se tidligere års statusopdateringer her

Kontakt i HTF

Kommunikationschef
Thomas Bjerre
Tel 3363 7285

 

Fakta

Varighed: 2 år
Projektperiode: 2006-2008

Afsluttet projekt

Budget: 8 DKKm
HTF-investering: 4 DKKm  

Parter

Parter

Bila A/S

Vitroform

Woody Plant Biotech ApS

Robocluster

KU – Vævskulturlaboratorium

SDU – Mærsk McKinney Møller Instituttet

 
Højteknologifonden, Holbergsgade 14 3, 1057 København K, tlf 3363 7280info(at)hoejteknologifonden.dk