ERP-software til små-og mellemstore virksomheder

ERP-software til små-og mellemstore virksomheder

Stort globalt marked for enterprise ressource planning systems estimeret til 60 milliarder dollar per år i 2010

Om projektet

Nuværende ERP-systemer har en forældet arkitektur, der betyder, at de er meget kostbare at implementere og vedligeholde.

Formålet med projektet er derfor at udvikle en ny arkitektur baseret på mere moderne metoder, værktøjer og teknologier (fx Web 2.0 teknologier), der kan reducere ’total cost of ownership’ til halvdelen af det nuværende.



Der er nu udviklet en prototype på en sådan ny arkitektur, som er under programmering. Denne forventes implementeret i to små virksomheder i efteråret 2010.

Der vil også blive udviklet værktøjer til indsamling og dokumentation af virksomheders informationsbehov, implementeringsværktøjer mv.

Projektet har kørt siden 2007, og Højteknologifonden har i 2009 justeret sin fortsatte involvering til færdigfinansiering af to ph.d.-forløb og en postdoc.

Lignende projekter

Diagnosticering af DNA-baserede sygdomme

DNA-analyse vil revolutionere fremtidens diagnosticering

Online data til måling af køers helbredstilstand

Hurtige og robuste sensorer til on-farm diagnostik

Kontakt i HTF

Kommunikationschef
Thomas Bjerre
Tlf. 3363 7285

 

Fakta

Varighed: 4 år

Fase 3: Fokus – resultater og videreførelse  

Budget: 31 DKKm
HTF-investering: 11,3 DKKm  

Parter

Microsoft Development Center Copenhagen, KU – NATUR, Datalogisk Institut, CBS – Center for Applied ICT  

 
Højteknologifonden, Holbergsgade 14 3, 1057 København K, tlf 3363 7280info(at)hoejteknologifonden.dk