Nanoteknologi i metermål skal sætte nyt skub i fødevarebranchen

Nanoteknologi i metermål skal sætte nyt skub i fødevarebranchen

Dansk konsortium dykker dybt ned i nano-verdenen. Målet er ændre grænserne for eksisterende emballagers produktegenskaber og skabe grobund for helt nye produktområder. Nye markeder venter på at blive erobret.

Ny metode til at præge plastfolier med små overfladestrukturer skal bringe sikker nanoteknologi ind i dagligdagen og bl.a. gøre det lettere at få yoghurten ud af kartonen.

Funktionelle folier med nye egenskaber vil bringe nanoteknologien ud af laboratoriet og ind i din yoghurtkarton; prægning af overflader med mikro- eller nanostrukturer kan give materialer helt nye egenskaber. 

Dette skal bl.a. udnyttes til at lave super-afvisende overflader så al yoghurten glider ud af kartonen, og smøreosten ikke klæber til låget.

På den måde kan man ikke blot sikre en bedre forbrugeroplevelse, men også mindske fødevarespildet globalt. Det utraditionelle samarbejde mellem på den ene side mejeri- og emballageindustrien og på den anden side DTU og en teknologiudvikler har som projektmål at udvikle en partikelfri metode til fremstilling af store arealer sikker, nanostruktureret folie med nye egenskaber til en meget lav pris.

Se tidligere års statusopdateringer her

Se pressemeddelelse om projektet her

 

Fakta

Varighed: 2,5 år
Projektperiode: 2011-2014

Fase 1: Projektstart  fra idé til projekt

Budget: 21 DKKm
HTF-investering: 11 DKKm

Parter

InMold Biosystems A/S

Danapak Flexibles A/S

Arla Foods a.m.b.a.

DTU Nanotech, DTU Kemiteknik

 
Højteknologifonden, Holbergsgade 14 3, 1057 København K, tlf 3363 7280info(at)hoejteknologifonden.dk